Saat
YATIRIM UZMANI GÖRÜŞLERİ

AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

Son aylarda oldukça popüler olan ICO ‘nun açılımı Initial Coin Offering olup, hepsi bir proje amacıyla üretilir. ICO’nun ne olduğu ile ilgili haberimizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Bu yazımızda ICO ‘nun avantajları ve dezavantajlarını inceleyeceğiz. Yatırım yapmadan önce göz önünde bulundurulması gerekenleri sizin için sıraladık.

ICO ‘nun Avantajları

1.Yüksek İlerleme Hızı

Her ICO bir gelişim sürecine sahiptir. Gelişim süresince ICO ya yatırım yaparak destek veren yatırımcılar, ICO nun sahibi şirkete veya sahibine yüksek hızda büyüme imkanı sunar. Aynı oranda ICO’da büyüme sürecine girer.

2.Yüksek Kâr Getirisi

ICO’lar gelişim sürecini tamamladıktan sonra hiçbir kaynağın getiremeyeceği kadar yüksek kazanç sağlarlar. Bu durum bazı ICO ‘larda gelişim süreci tamamlanmadan da görülebilir. Mükemmel bir projeye sahip ICO ile çok kısa sürede zengin olabilirsiniz.

3. Gelişim Süreci

ICO ‘lar yatırımcılara bilindik reklam veya pazarlama yöntemleri ile duyurulmazlar. Sosyal platformlar ve kripto para forumlarında tanıtılan ICO’lar böylece hızlı bir şekilde yatırım alarak, gelişim sürecini kısa sürede tamamlar.

4.Yüksek Yatırımcı Portföyü

Dünyanın her yerinden hiçbir şarta tabi olmaksızın insanlar ICO ya yatırım yapabilir. Bu ICO’ların büyümesinde ki en önemli etkendir.

5.Yatırımcı Analizi

ICO’lar ortaya çıkmadan önce token satışı yapıldığından, yapılan satışlar göz önüne alınarak yatırımcı analizi yapılabilir. Böylece ICO piyasaya girmeden göreceği ilgiyi anlayabilir.

ICO’nun Dezavantajları

1.Değer Temelsizliği

ICO fiyatlarının herhangi bir desteği yoktur. Tamamen yatırımcıların yatırım miktarlarına göre şekillenir. ICO fiyatının artması için ICO sahibine güvenin tam olması gerekmektedir.

2. Araştırma Yapmayan Yatırımcılar

Araştırmalara göre ICO ya yatırım yapan yatırımcılar %95 oranında sadece yüksek getiri sağladığı için ICO yatırımı yapmakta. %5 lik dilimde kalan yatırımcılar ICO projesini biliyorken sadece %2 lik kısım akıllı sözleşme şartlarına hakim.

3. Sahte Oluşumlar

Sahte token ön satışı yapılarak yatırımcılar dolandırıcılık mağduru olabilir. Yatırım yapmadan önce ICO nun iyice anlaşılması gerekir.

4. Düzenleme Eksikliği

ICO şirketleri, hiçbir düzenlemeye veya kanuna tabi olmadan ICO larını piyasaya sürebilirler. Herhangi bir denetleme süreci bulunmadığından dolandırıcılık ihtimaline karşı dikkatli olmak gerekir.

5. Akıllı Sözleşmeler

ICO ların üzerine kurulduğu akıllı sözleşmeler her ICO da değişkenlik gösterebilir. Birçok  kullanıcı ICO nun başarısız olması durumunda veya başarılı olması durumunda yatırımcılar ödemelerinin akıllı sözleşmeler aracılığı ile yapılacağını ve kayıt altında tutulduğunu bilir.

Ancak akıllı sözleşme yazılımında hatalar olabilir.


Yorumlar - Yorum Yaz


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret5067
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.93343.9492
Euro4.83024.8495
Takvim